Makarska

Makarska rivijera dio je priobalnog pojasa srednje Dalmacije dug oko 60 km i 3 km širok. U zagrljaju velebne planine Biokovo (1762 m) i okupana suncem više od 2700 sati godišnje, s prosječnom temperaturom višom od 20°C, Makarska rivijera pravi je mali mediteranski raj.

Prekrasno čisto more može se pohvaliti godišnjim temperaturnim prosjekom višim od 20 °C. Temperatura mora u ljetnom se periodu kreće između 25°C i 27°C. Zime su izuzetno blage i sunčane, a ljeta duga i topla sa osvježavajućim maestralom, vjetrom koji nenametljivo s pučine donosi prirodno osvježenje, prijeko potrebno u ljetnim danima. Od ostalih vjetrova tu su i bura (sjeverac), koja donosi hladnoću, te jugo, topli vjetar s mora koji donosi vlagu, a izuzetno je omiljen među poklonicima vodenih sportova poput jedrenja, surfanja i kajtinga.

Središte rivijere čini grad Makarska kojemu gravitira niz živopisnih naselja ovog kraja. Sjeverozapadno od Makarske nalaze se Brela, Baška Voda, Promajna, Bratuš, i Krvavica. Jugoistočno od Makarske su Tučepi, Podgora, Drašnice, Igrane, Živogošće, Blato, Drvenik, Zaostrog i Gradac.

Tijekom turističke sezone, u svim se mjestima Makarske rivijere održavaju razne priredbe – kulturne, zabavne, sportske, rekreacijske … To su dani tradicionalnih pučkih svečanosti kada se slave zaštitnici mjesta i dani slavne prošlosti. Osim svetkovina i pučkih fešta, obično se organiziraju “Ribarske noći” i druge zabavne i sportske priredbe, koje se održavaju u portima, na plažama ili terasama hotela. U Makarskoj su sve priredbe obuhvaćene programom “Makarsko ljeto” od kojih su najposjećenije “Ribarske noći”, “Ljetni karneval” i “Noć Kalelarge”. Brojne su i druge priredbe zabavne i klasične glazbe uz nastupe poznatih klapa, pjevača i folklornih grupa iz zemlje i svijeta, koje se obično održavaju na Kačićevu trgu, na rivi, ali i drugim prikladnim pozornicama kao npr. pred crkvicom Sv. Petra na istoimenom poluotoku.